İtalya turları

İtalya’da Altı Gün: Roma’dan Yola Çıkarak Gidebileceğiniz 6 Eşsiz Durak

Roma'da görmek için o kadar çok şey var ki, kendinizi şehrin dışına atmanız zor olabilir. Ancak çevredeki Lazio bölgesine doğru gitme girişiminde bulunursanız, keşfedilecek sayısız tarihi mekan ve hareketli gurme noktalar bulunuyor. Bu İtalya gezi rehberinde Floransa, Napoli ve Pompeii, başkentin günlük gezi yelpazesinde bulunuyor. Dilerseniz bir göz atarak kendinize 6 günlük kusursuz bir rota çizebilirsiniz!

Ostia Antik Kenti’nde Tarihin Gizemine Dalın

Ostia Antik Kenti’nin arkeolojik kalıntılarını keşfedeceğiniz bir gezi Roma şehir turunun olmazsa olmazı arasında yer alıyor. Pompeii'nin daha küçük bir versiyonu gibi olan bu ilgi çekici arkeolojik bölge, Antik Roma’ya ait deniz limanının oldukça iyi bir şekilde korunmuş kalıntılarını sergiliyor.

Göze çarpan zemin mozaikli 2. yüzyıldan kalma hamam kompleksi olan Terme di Nettuno’nun bulunduğu bu antik bölge, keskin istiflenmiş amfi tiyatro ve duvarda freskleşen bir menünün izini sürebileceğiniz Thermopolium adında bir kafe içeriyor. Biraz daha modern bir yemek mekanı olan Ristorante Monumento, makarna ve yerel deniz ürünlerinden oluşan bir menü sunuyor.

Tivoli'deki Dünya Mirası Villalarını Ziyaret Edin

Roma'nın 30 km doğusunda yer alan ve küçük bir kasaba olan Tivoli, Dünya Miras Listesi’nde bulunan iki villaya ev sahipliği yapıyor. Tepede yer alan şık bir Rönesans villası olan Villa d'Este, mannerizm üslubundaki freskleri ve harikulade bahçe çeşmeleri ile güne güzel başlamanıza yardımcı oluyor. 

Roma gezilecek yerler arasına mutlaka eklemeniz gereken Villa Adriana da, Roma İmparatoru Hadrian’ın evi olarak biliniyor. Zeytin ağaçlarının ve muazzam çamların altında yayılan kalıntıları ile Villa Adriana, İtalyan kültürünün mirasını eşsiz bir üslupla sunuyor. Gezinizi bir İtalyan lezzeti ile taçlandırmak isterseniz de, Trattoria del Falcone adlı restoran zengin bir menü ile sizi karşılıyor.

Castelli Romani'ye Yemek Gezisi Düzenleyin

Roma'nın güney tarafındaki volkanik göllerin ve asmalarla kaplı tepelerin cebinde bulunan Castelli Romani, muhteşem bir gurme turu için ideal bir alternatif oluşturuyor. Frascati kasabasındaki birkaç mahzenden biri olan Cantina Simonetti, “Porchetta” (otlarla kavrulmuş tavuk eti) yemek ve yerel beyaz şarapların tadına bakmak için oldukça uygun. Öncesinde ise bölgenin yerel tarihini gözler önüne seren küçük bir müze olan Scuderie Aldobrandini'ye uğrayarak iştahınızı açabilirsiniz.

Daha zarif bir yemek için, Roma’nın 25 km güneyinde yer alan Castel Gandolfo kasabasına ya da Albano Gölü kenarında konumlanan ve mevsim yemeklerinin yanı sıra, rüya gibi manzaralar sunan Antico Ristorante Pagnanelli'ye giderek simgesel bir restoran deneyimi yaşayabilirsiniz.

Orvieto Komününde Gotik Mimarileri ve Mağaraları Gezin

Roma ve Floransa'nın ortasında, uçurumun tepesinde bulunan şehir, günlük İtalya turları arasında bir klasik olmasıyla biliniyor. Ortaçağ’a özgü büyüleyici dar sokakları keşfetmek adeta bir zevk ve burada İtalyan lezzetlerini denemek için güzel restoranlar bulunuyor. Ancak Orvieto’ya yapılan ziyareti bu kadar özel kılan şey, İtalya'nın huşu uyandıran büyük, gotik kiliselerinden birine ev sahipliği yapıyor olması. İç ve dış kısımları zebra çizgili olan Duomo Katedrali, büyüleyici bir cepheye ve Luca Signorelli'nin şaşırtıcı bir fresk döngüsüne sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Duomo'yu ziyaret ettikten sonra, geniş kapsamlı manzaralar sunan Torre del Moro'dan, keşfedilmeyi bekleyen harika mağaraların bulunduğu Orvieto Underground'a kadar detaylı bir İtalya turu yapabilir ve lezzetli bir yemek için Trattoria del Moro Aronne'yi ziyaret edebilirsiniz.

Napoli ve Pompeii'de Antik Harikalara Göz Atın

Hatırlanması gereken keyif verici bir gün için, bir trene atlayıp güneyde yer alan Napoli’ye ve Pompeii'ye gidebilirsiniz. Her ikisini de Roma'dan bir günlük gezi kapsamında yapabilirsiniz, ancak enerjinizin yerinde olduğundan emin olmanız gerekiyor. Pompeii, gezilip görülecek yerler açısından oldukça büyük ve forum, Lupanare (antik bir genelev) ve amfi tiyatro da dahil olmak üzere şehrin en ünlü kalıntılarını keşfetmek için en azından üç saat gerekiyor. 

Napoli’de ise büyüleyici klasik sanat eserlerine zaman ayırmak için Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne mutlaka uğramanız şart. Şehri biraz gezdikten sonra “Kusursuz Cristo” (Cristo Velato) heykelinin yer aldığı barok üslubuna sahip Cappela Sansevero Müzesi’ni ziyaret edebilir, ardından ise otantik Napoli pizzaları ile sizi karşılayan; şehrin kült pizzacılarından Pizzeria Gino Sorbillo'da bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Floransa'nın Rönesans Hazinelerini Keşfedin

Floransa'da her şey için zamanınız olmayacak, ancak özellikle Firenze Müzesi, şehrin temel manzaralarını keşfetmenize olanak tanıyor. Giotto’ya özgü Çan Kulesi, Duomo Katedrali ve Romanesk mimariye sahip Aziz Giovanni Vaftizhanesi üçlüsüne ev sahipliği yapan Duomo Meydanı da Floransa gezilecek yerler arasında başı çekiyor. Sonrasında Signoria Meydanı’na geçerek Floransa'nın en zengin belediye binası olan Palazzo Vecchio'yu ziyaret edebilir ve ardından Uffizi Müzesi'ndeki Rönesans şaheserleriyle yüz yüze gelebilirsiniz. Şehrin tarihi kafelerinden biri olan Cafe Gilli'de bir kahve eşliğinde rahat bir öğle yemeği yemek, bu kusursuz gezinizi leziz bir şekilde sonlandırmanıza yardımcı olabilir.

İtalya'da geçireceğiniz altı gün boyunca, rehber niteliğini taşıyan bu yazımızı yanınızda gezdirerek doyurucu bir İtalya gezisi yapmanız mümkün. Ancak Red Arena Tur, tasarladığı farklı konseptteki İtalya turları ile size klasiğin biraz ötesinde bir deneyim yaşatmaya da aday! Dilerseniz sayısız İtalya şehrinin yer aldığı turlarımıza buradan göz atabilir ve dilediğiniz kombinasyonu seçerek bizimle birlikte unutulmaz bir seyahate çıkabilirsiniz!