Japonya Kiraz Çiçekleri Festivali

Bu Yıl Baharı Japon Kiraz Çiçekleri ile Karşılayın

Yaşamı ve Ölümü Buluşturan Japon Kiraz Çiçekleri 

Düş kadar toz pembe, varoluş kadar canlı ama aynı zamanda hayat kadar kısa bir çiçek düşünün. Güzelliği ile tüm insanlığı bir araya getiren, düştüğü yeri bir ressamın eserine dönüştüren ve bir o kadar nadir bir çiçek. Japonya halkının “Sakura” ismini verdiği bu çiçekler, meyve vermeyen kiraz ağaçlarının dallarında, baharın gelişiyle can buluyor. Mart ayının gelmesiyle çiçeklerini açan Japon kiraz ağaçları, dünyanın dört bir yanından insanları gövdelerinde ağırlıyor. Kimilerine yaşamın güzelliklerini vadederken, kimilerinin en güzel anlarına tanıklık ediyor. 

Kiraz çiçeklerinin açmasını her yıl şenlikler ve festivaller eşliğinde büyük bir coşkuyla kutlayan Japon halkı, Hana-mi, yani çiçek seyri konusunda oldukça hassas davranıyor. Japonya şehirlerinde yaklaşık olarak aynı olsa da, farklı tarihlerde açan Japon kiraz ağaçları için, hava tahmini yapar gibi bir öngörü yapan Japon devleti, halka ve dünyanın her bir köşesinden gelecek olan ziyaretçilere bu olağanüstü görüntüye tanık olabilmeleri adına kesin bir tarih veriyor. Gerisini ise bahara ve çiçek açacak olan kiraz ağaçlarına bırakıyorlar.

Kiraz Çiçeklerinin Altında Kendi Hikayenizi Yaşayın

Japonlar için hem görsel bir şölen, hem de bahar habercisi olan kiraz çiçekleri, açtıkları gibi dökülmeleri ile hüznü de anımsatıyor. Yaklaşık iki hafta süren bu mevsim şöleni zamanı, çiçeklerin içinde yürümek isteyen insanlar, aşkını ilan edecek olan çiftler, romantizmi hala içinde hisseden bireyler, aileler, çocuklar parklara koşuyor. Japon kültüründe önemli bir yeri olan kiraz çiçekleri ise, en güzel zamanlarında, kısa bir süre sonra hiç solmadan ağır ağır dökülerek yerleri süslüyor. Japon halkı, Cherry Blossom Festivali ismini verdikleri şenliklerle de, tüm bu süreci unutulmaz kılıyor ve doğanın güzelliğini her yıl yaşatıyorlar.

Kiraz çiçekleri mevsimini anavatanında, Japonya’da kutlamak isteyen insanlar, hem unutulmaz bir deneyim kazanıyor, hem de Japon halkı ile ortak bir duygu içinde buluşuyorlar. Hayatın anlamını sorgulatan, yaşamın değerini bir kez daha hatırlatan güzel ama kısa ömürlü kiraz çiçekleri altında yürümek, sizler için de bir dönüm noktası olabilir. 

Sizleri Japonya kiraz mevsimi ile tanıştırmak için Japonya kültür turu düzenleyen Red Arena Tur sayesinde, hem Delhi şehrinin sokaklarını keşfe çıkabilir, hem de Cherry Blossom Festivali’ni kutlayabilirsiniz. Kiraz Çiçekleri Festivali ile Japonya’da coşku dolu anların içinde yer almak ve romantik anlar yaşamak için buraya tıklayabilir, mucizelere tanık olabilirsiniz.