Amalfi Kıyıları

Cennetin Göz Kırptığı Amalfi Kıyılarında Unutulmaz Bir Yaz Tatili Yaşayın

Güney İtalya'nın Huzur Köşesi Amalfi Kıyıları

Caserta Kraliyet Sarayı, San Carlo Tiyatrosu ve Plebiscito Meydanı ile kültür ve turizm merkezi olan Napoli, her ne kadar mafyanın doğduğu yer olarak anılsa da, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Eski Şehir (Old Town) ve hoş bir manzara sunan sahil hattı sayesinde ziyaretçilerine yeni keşifler sunuyor.

Napoli’ye oldukça yakın bir mesafede yer alan Amalfi kıyıları ise, birbirinden farklı coğrafyaya sahip kasabaları, doğası ve sahili ile şüphesiz ki Güney İtalya’nın en büyüleyici atmosferine sahip. Limon kokularının havaya karıştığı Sorrento’dan, dağ oyukları içinde rengarenk evlerin yer aldığı Positano kasabasına, barok mimarili yapıları ve denizi ile resmetmek isteyeceğiniz Amalfi’den, Wagner Müzik Festivali’nin merkezi Ravello kasabasına kadar, Amalfi kıyıları adeta cenneti andırıyor. Bir defa aralanan cennet kapısı, tabii güzellikleri ve beyaz evleri ile Capri Adası’nda ihtişamını sürdürüyor. Faraglioni ismi verilen ünlü kayaları, Augustus’un bahçeleri ve Roma patikaları ile geçmişten günümüze izler taşıyan bu renkli ada, yerel yemekleri ve misafirperverliği ile de ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Tarihi yapıları, antik şehirleri ve müzeleri ziyaret ederek seyahatini kültürel bir çerçevede genişletmek isteyenler için Pompei, trajedi dolu geçmişi ve Roma dönemine ait yapılarıyla ideal bir durak. Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla taş kesilen ve arkeolojik kazılarda ortaya çıkan insanlarıyla Pompei şehri, hem acının hem de yeniden doğuşun izlerini taşıyor.

Aşk Şehri Roma Ya Da Modern Kent Bari

Tiber ve Aniane nehirleri arasında yer alan Roma, 2800 yıllık tarihi ve başkentlik yaptığı Roma Krallığı sayesinde görülmeye değer bir şehir. Tıpkı İstanbul gibi 7 tepenin üstünde kurulu olan bu kent, gladyatör dövüşlerinin, gösterilerin yapıldığı Kolezyum’u, geçmişte Antik Roma tanrıları için inşa edilen ve günümüzde kilise olarak ziyaret edilen Panteon’u, ünlü Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri ile, dünyanın dört bir yanından konuk ettiği insanlara zamanda yolculuk yaptırıyor.

İtalya şehirleri arasında yer alan Bari ise sahili, doğası ve Romanesk mimarinin hakim olduğu tarihi yapıları ile tam anlamıyla sanatsal bir kent. Aziz Nicolaus’un kemiklerine ev sahipliği yapan San Nicolaus Bazilikası, Castello Kalesi ve Eski Liman’ı ile ziyaretçilere geniş bir kültürel ziyafet sunan Bari, Levante Fuarı, Nino Rota Konser Salonu ve Piccini Tiyatrosu ile de sanatsever gezginlere muhteşem bir deneyim sunuyor.

Amalfi kıyılarından tarih kokan İtalya şehirlerine uzanan bu enfes Güney İtalya turu sizleri de bekliyor. Bir tablodan farksız olan kıyı kasabalarını doyasıya gezmek ve Amalfi Kıyıları turunuzu Bari’de sonlandırmak istiyorsanız sizi böyle , "İtalya'ya gidip de Roma'sız olmaz" diyorsanız da şöyle alalım!