Lapland Kuzey Işıkları

Yılbaşına Lapland’de Girmeniz İçin 5 Neden

Finlandiya'nın en kuzeyinde; Norveç, Rusya, İsveç ve Baltık Denizi’ni çevreleyen bir bölge olan Lapland bulunur. Özellikle kış aylarında büyüleyici bir atmosferin yanı sıra, yapılacak sayısız aktivite sunan Lapland’e gitmeniz için geçerli bir çok nedenimiz var! Eğer bu kış konfor alanınızdan biraz uzaklaşıp, bu benzersiz deneyimleri yaşamaya hazırsanız, Lapland turu yapmanız için geçerli 5 nedene mutlaka göz atmalısınız.

1. Bir Kuzey Işıkları Deneyimi: Aurora Borealis


Kışın Laponya'da gökyüzü genellikle karanlıktır. Aslında, bölge günde sadece altı saat güneş ışığı alır. Kış uykusuna yatmak için oldukça ideal olan Lapland’de uyanmak ve ateşle rahatlamak isteyeceksiniz! Güneş ışığının olmaması ve Arctic Circle'a yakınlığı, insanlarda en çok Lapland hayranlığı uyandıran etkenlerdir. “Aurora Borealis” olarak bilinen Kuzey Işıkları’nı görmek için, her yıl belirli tarihlerde bir yığın insan Lapland’e gelir. Bu fenomen, gece gökyüzünü soluk yeşilden pembe renge; mavi, mor, sarı ve kırmızı sıçramalarına kadar değişen bulanıklığa dönüştürür. Renkler, dünyanın atmosferi içindeki bir gaz parçacıklarının çarpışmasıyla yaratılır. Işıklar tamamen zararsız ve oldukça gerçeküstüdür. Ayrıca Laponya'daki Kuzey Işıkları'nı izlemek için en iyi zaman yerel saate göre gece yarısıdır.

Bu doğal fenomeni deneyimlemenin birden fazla yolu var, ancak deneyiminizi seçmek tamamen size kalmış! İster bir geyik kızağı üzerinde orman boyunca kayarken sıcak bir battaniyenin altında dolaşabilir, isterseniz de Lapland Kuzey Işıkları avını Husky Safari turu vasıtasıyla yapabilirsiniz. Kısacası, siz de, dünyanın en büyüleyici gökyüzü manzaralarından birini sunan Lapland’e giderek, tatildeyken bu über ünlü Kuzey Işıkları'ndan bir iki tanesini mutlaka yakalamalısınız!

2. Başkent Rovaniemi


Laponya kültürünün daha kalabalık bir görünümünü keşfetmek için başkent Rovaniemi'yi keşfedebilirsiniz. Arctic Circle'ın dört kilometre güneyinde yer alan kent, Kemijoki Nehri üzerinde ve Ounasvaara ve Korkalovaara adı verilen iki tepe arasında yer alır. İlk olarak M.Ö. 750-530 yılları arasında keşfedilen ve haritadaki yeri 1453 yılında resmileşen Rovaniemi, günümüzde bir turizm merkezi olarak modernize edilmiştir. 

Noel Baba Köyü ve bitişiğindeki Santa Park, Rovaniemi'de yer alır. Ayrıca Finlandiya tarihini sergileyen muazzam bir müze olan Arktikum'da, Lapland görülecek yerler arasında başı çeker.

3. Noel Baba’nın Resmi Evi


Laponya'yı ziyaretin en değerli deneyimlerinden biri olan Noel Baba Köyü, Finlandiya’nın en ikonik gezi yerleri arasında bulunur. Lapland Noel Baba Köyü, ilk kez 1985 yılında Rovaniemi’de açılmıştır ve Arctic Circle'ın tam ortasında, fotoğraf çekebileceğiniz mükemmel bir atmosfer sunar.

Köyde iken, Santa's Village posta damgasıyla gönderilmiş bir mektup veya paket almak için postaneye gidebilirsiniz. Postane, Noel kartları ve hediyeler de dahil olmak üzere çeşitli hediyelik eşyalar satar. Şanslıysanız, St. Nick'i bile yakalayabilirsiniz! Santa Claus Köyü yanında yer alan Santa Park, 1998 yılında açılan başka bir eğlence parkıdır. Park, Arctic Circle'ın altında bir mağarada inşa edilmiştir. Bayan Gingerbread'in Mutfağı'nda tecrübe edinirken, Magic Train'e binip büyülü bir Noel şovu izleyebilirsiniz.

4. Kış Sporu Faaliyetleri


Snowshoeing, kros kayağı ve kızak gemisi, Fin'leri bütün bir yıl boyunca hareket ettiren kış aktivitelerinden sadece birkaçı. Egzersizin mükemmel bir biçimi olmanın yanı sıra, bu kış sporları bir zamanlar Laponya'da yaşayan insanlar için başlıca ulaşım şekliydi. Ayrıca, gerçek bir Laponya deneyimini, zorlu bir safari turuna çıkarak deneyimleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Laponya'da geyik safarisinde gezinmek için de eşsiz fırsatı değerlendirebilir, Laponya'nın otantik yaşam biçiminin ortasında olma deneyimini kucaklayabilirsiniz.

5. Bir Fin Geleneği: Sauna


Laponya’nın belki de en önemli geleneği saunadır. Birkaç gün ren geyiği safarileri yaptıktan ve Rovaniemi'yi gezdikten sonra, Lapoya’nın buz gibi soğuğundun ardından, bir saunada rahatlamaya hazır olacaksınız! 

Hedefiniz asla unutamayacağınız bir kış macerasına çıkmak ise, Finlandiya'daki pek çok benzersiz deneyimleri düşünün. Yaklaşan Yılbaşı için, kış tatilinizi Lapland'de geçirmek için bugünden planlamaya başlayın. Noel'i, Noel Baba'nın köyünde geçirmek ve Kuzey Işıkları'na bakan Yılbaşı gecesini Lapland’de yaşamak için, Finlandiya’ya doğru eşsiz bir yolculuğa çıkın.

Laponya'da masalsı bir Yılbaşı programına artık hazır mısınız? O halde hayalinizdeki kaçışı tasarladığımızdan emin olun ve Lapland Kuzey Işıkları turu sayesinde yeni yıla, yepyeni bir atmosferde girmenin keyfini çıkarın!